Return to Our School

Staff

School Leaders

Mr G. Gaidoni Headteacher; Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs J. Tothill Deputy Headteacher; Curriculum, (overview), Behaviour, INSET, Assessment, KS1 Leader (Temporary)

Senior Leadership Team

Mrs S. Carter SENCo; Designated Safeguarding Lead; G&T
Mrs L. Smith EYFS Leader; Reception Class Teacher (3 days); PE (Get Set for Sport) Liaison; PSHCE
Miss J. Bloomfield KS2 Leader; Y5 Class teacher; English Lead (shared)

Class Teachers

Mrs A. Cordell Y6 Class Teacher; English Lead (shared)
Mrs S. Tungatt Y6 Class Teacher; Maths Lead (shared)
Mr P. Vincent Y6 Class Teacher
Miss J. Bloomfield Y5 Class teacher; English Lead (shared)
Mr I. Gonzalez Y5 Class Teacher; Music Lead
Mrs C. Vincent Y4 Class Teacher; MFL Lead
Mr J. Murphy Y4 Class Teacher; Science Lead
Miss C. Page Y3 Class Teacher; Art/D&T Lead;
Mr W. Weatherhead Y3 Class Teacher; Computing Lead
Miss L. Cooper Y2 Class Teacher; P.E (shared)
Mrs M. Glossop Y2 Class Teacher (2 days); Phonics Lead; Library coordinator
Mrs J. Pedley Y2 Class Teacher (3 days); Maths Lead (shared)
Miss F. Gray Y1 Class Teacher
Miss S. Turner Y1 Class Teacher; P.E (shared)
Mrs A. Mills Reception Class Teacher; RE Lead
Mrs L. Smith Reception Class Teacher; PSHCE Lead
Mrs S. Gray Reception Class Teacher

Nursery

Mrs L. Allen Nursery Class Teacher
Mrs K. O’Sullivan Nursery Nurse
Mrs L. Hutchins Nursery Nurse

Classroom and Pupil Support Staff

  • Mrs M. Allum
  • Mrs L. Brown
  • Mrs P. Baker
  • Ms F. Can
  • Mrs M. Davies
  • Mrs M. Dudley
  • Miss S. Fitts
  • Mrs L. Flower
  • Mrs A. Hart
  • Mrs N. Hassan
  • Mrs L. Hutchins
  • Mrs S. Kitchiner
  • Mrs L. Livesey
  • Ms K. Pascali
  • Mrs T. Shepherd

Little Fields Pre School Staff

Mrs K. Jordan Pre School Leader
Mrs T. Shepherd Deputy Pre School Leader
Mrs T. Connell Pre School Assistant
Mrs C. Wainwright Pre School Administrator; Stay and Play Assistant
Miss L. Wentworth Pre School Assistant

Breakfast Club

Mrs J. Carr Breakfast Club Leader
Mrs M. Dudley Breakfast Club Deputy Leader

After-School Club

Mrs J. Wistow After-School Club Leader
Miss S. Fitts After-School Club Deputy Leader

Office

Mrs J. Carr School Secretary; Clerk to the Governing Body
Mrs K. Pallett School Administrator; Admissions Officer
Mrs L. Law Office Assistant
Mrs C. Wainwright Office Assistant
Mrs J. Wistow Office Assistant; School Supplies Coordinator

Caretaker

Mr G. Hunter

Midday Supervisor

Mrs S. Lawrence

Midday Supervisory Assistants

  • Miss S. Infantino
  • Miss S. Ahmet
  • Mrs. J. Adams
  • Mrs. M Bonfield
  • Mrs T. Connell
  • Mrs. M. Gitev
  • Mrs C. Bone
  • Mrs C. Bie-Moran
  • Mrs L. Lowne
  • Mrs S. Zhelyazkova
  • Mrs L. Chegwidden

Kitchen Staff (Herts Catering Ltd)

  • Mrs. M. Eykelbosch – School Cook
  • Mrs C. Downes – Assistant Cook
  • Mrs J. Maguire
  • Mrs M. Murphy
  • Mrs J. White
  • Mrs P. Dipace

Instrumental Music Teaching Staff

Mr B. Hills Guitar/Drums/ UkuleleTeacher
Mrs V. Christie Grant Piano/Keyboard/Singing Teacher
Mr V. Bekir Keyboard

IT Technician

Mr M. Whitman

Cleaning Staff

  • Miss S. Infantino
  • Mrs A. Aldridge
  • Mrs K. Borzay
  • Ms S. Simons
  • Mrs M. McGonigle
  • Mr K. Phillips